Det började redan den 19 mars i år under festligheterna kring den fransktalande världen som äger rum varje år och som även är 100%Cultures födelsedag, men vår egen fest hölls den 26 april. Tillsammans med Cer’afrique och Afrosvenskarnas riksförbund firade vi ettårsdag med utdelning av våra awards i Nobelprisets hemstad Stockholm.
Det var på Kulturkafé Bohus i centrala Stockholm som svenskar och afrikaner möttes. Dagen till ära hade även Roland Lumumba, ordförande i stiftelsen Patrice Lumumba kommit till stan ända från Kongo Kinshasa. Han mottog pris som bästa afrikanska mecenat och kommer under 2008 agera ambassadör för 100%Culture. Under kvällen höll även Roland Lumumba ett anförande om panafrikansim och integration samt svarade på de många frågor som publiken ställde till honom. Dessa frågor berörde bl. a. Afrikanska Unionen och hållbar utveckling. Lumumba ansåg att Afrikas framtid ligger i att på egen hand ta sig ur sina problem; d.v.s. den unga generationen måste ägna all kraft åt att arbeta för att lyfta Afrika.
Ett annat färgstarkt inslag under kvällen var bandet Getty och Les Zakala som spelade sina senaste alster. Sedan var det dags för utdelning av 100%Culture Awards och bland pristagarna fanns Nyamko Sabuni, integrationsminister, Roland Lumumba, Corine Hazoumé, kulturell och humanitär ambassadör m.fl.
Slutligen presenterades romanen ”Les Sentier du Diamant Noir” av Corine Hazoumé. Denna outtröttliga kvinna som inte bara givit ut sin första bok, men som även firar 10 år med sitt konstnärliga företag Cer’afrique. Middagen som följde erbjöd spännande afrikanska rätter som cateringfirman Akwaba stod för i samarbete med Prestation de Service. Alla bidrog till en dynamisk och härlig kväll och vi längtar redan till nästa års evenemang.
Kvällen i bilder: